Forumo teatras mūsų mokykloje

pagal | 2016-10-20

Spalio 19 d. mūsų mokykloje lankėsi  Forumo teatras. Šio teatro forma nuo visų kitų skiriasi tuo, kad žiūrovai yra aktoriai, o vaidinimas nėra baigtinis, jis nuolat kinta pagal žiūrovų siūlymus. Mūsų 8-10 klasių  mokiniai turėjo puikią progą suvaidinti šiame teatre ir pasijusti ne tik aktoriais, bet ir režisieriais. Prieš pradėdami kurti etiudus spektakliui  mokiniai daug diskutavo, dirbo  didesnėmis grupelėmis ir poromis.  Pagrindinė užduotis buvo išmokti ne tik klausytis, bet ir išsakyti savo mintis, bendrauti ir bendradarbiauti su draugais.

Lektorės, aktorė R.Vaičekonytė ir psichologė V.Skučaitė, pademonstravo filmą, kuriame buvo kalbama apie Forumo teatro įkūrėją Augustą Boalį,  brazilų režisierių rašytoją, politiką. Būtent jis kalbėjo apie ir  Engiamųjų teatrą, kuriame yra deklaruojamas dialogas tarp žmonių, kalbama apie žmogaus teises. Režisieriaus teigimu, teatras turi skatinti bendravimą, privalo pasisakyti prieš smurtą, priekabiavimą, žeminimą bei kitas socialines problemas. Pasibaigus filmui mokiniai  reflektavo, išsakė negatyvius dalykus, kurie juos jaudina, kuriems  yra neabejingi. Taip palengva mokiniai buvo įvedami į spektaklio kūrimą ir patys nepajuto, kaip tapo ir režisieriais, ir aktoriais. Susiskirstę į tris grupeles jie  kūrė aktualias socialines situacijas, kurios jiems  yra artimos. Spektaklio  pagrindinis reikalavimas  – veiksmas turi vykti blogėjančia eiga ir pasiekti tragišką pabaigą. Tuomet  visos grupės parodė savo spektaklius vieni kitiems, išrinko iš trijų pasirodymų patį stipriausią ir aktualiausią  ir pademonstravo visiems mokyklos mokiniams ir mokytojams. Kartu su žiūrovais  buvo  analizuojami scenoje  matyti konfliktai ir pasiūlyta patiems žiūrovams tapti aktoriais ir pakeisti veiksmo situaciją taip, kad ši pasisuktų į gerą ir būtų rastas konflikto sprendimo būdas. Stebėdami pasirodymus mokiniai turėjo atsakyti į klausimą, ką galėjau padaryti kitaip, kad neįvyktų tai, kas įvyko.

Nors veiklos  kartu su Forumo teatro lektorėmis vyko keturias valandas, tačiau laikas neprailgo. Mokiniams buvo įdomu, svarbu, naudinga. Visi  sutiko su mintim, kad tokių renginių turėtų būti kuo daugiau, nes  tik taip galime išmokti bendrauti, bendradarbiauti, o svarbiausia išmoktume išgirsti vieni kitus  ir kalbėtume ne monologine kalba, bet kurtume dialogą. 

Jūra Sigutė Jurėnienė, mokyklos direktorės pavaduotoja

Tema: Be kategorijos