Paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena

pagal | 2016-03-14

Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Šventajame rašte teigiama, kad žmonės senais laikais kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti. Kalbininkai taip pat tvirtina, kad visos dabartinės pasaulio kalbos išsirutuliojo iš vienos kalbos – prokalbės.  Visų didžiausia tautos dovana yra kalba. Ji rodo jos kilmę, galybę ir senovės būdą. Taip apie tautą ir kalbą XIX amžiaus viduryje rašė Simonas Daukantas knygoje „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių”. Ji – seniausia gyva indoeuropiečių kalba. Lietuvių kalbos išlikimas, taisyklingas jos vartojimas mūsų kasdieniniame gyvenime, t.y. gimtosios kalbos ateitis, priklauso nuo mūsų pačių. Todėl Lietuvoje Tarptautinės gimtosios kalbos dienai paminėti buvo skiriamas gana ilgas laikotarpis – nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios. Šiuo laikotarpiu darželiuose, mokyklose, bibliotekose, kultūros centruose, muziejuose ir kt. vyko įvairiausių renginių. Mūsų mokykloje savaitės renginių, skirtų gimtosios kalbos dienai paminėti,  ciklą pradėjo dramos būrelio nariai, parodę meninę kompoziciją „Kalba gimtoji lūposna įdėta“. Pasirodymo vadovė ir režisierė Jūra Jurėnienė. Vasario 23 d. dalis mokinių dalyvavo respublikiniame konkurse „Kalbų kengūra“. Kovo pradžioje daugelis mokinių pasitikrino savo lietuvių kalbos žinias dalyvaudami internetiniame konkurse „Švari kalba – švari galva“. Kovo 9 d. visi 5-10 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje, kurioje parodė savo kūrybinius, orientacinius, bedradarbiavimo įgūdžius bei dalykines žinias. Kovo 10 d. vykdėme projektą „Mokomės rašyti be klaidų“. Parengtus plakatus sukabinome lietuvių kalbos kabinete, kad prireikus galėtume žvilgtelėti, kaip rašyti vieną ar kitą sunkesnės rašybos žodį. „Lietuvių gimtąją kalbą aš be galo branginu, gerbiu ir saugau, kiek tik sugebu. To daryti manęs niekas neverčia – aš pati tam jaučiu didelę pareigą. Sutinku, kad mūsų kalba yra labai sudėtinga, tačiau ji ne mažiau graži“, – citata iš devintokės rašinio.

Ramutė Kežienė, lietuvių kalbos mokytoja ekspertė