2015 – ieji – Etnografinių regionų metai

2015-ųjų Etnografinių regionų metų ženklas

etnografiniu-regionu-metai-logo-e1421177483472

etnografiniu-regionu-metai-2015-logo

Lietuvos Respublikos Seimas 2015-uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais

Aukštaitija – didžiausias Lietuvos etnografinis  regionas. Šiandieninė Aukštaitija pasižymi tarmių, gyvensenos ir etnokultūrinio paveldo margumu, kadangi yra paveldėjusi trijų didelių etninių darinių – Sėlos, Nalšios ir Žiemgalos palikimą. Sudėtingą Lietuvos istoriją atspindi nevienodo dydžio, bet kultūriškai margi etnografiniai regionai: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija ir Mažoji Lietuva. Aukštaitija, kurios sostine tituluojamas Panevėžys, laikoma Lietuvos valstybės pamatu, ant kurio buvo klojama valstybingumo istorija. Didžiausias etnografinis regionas išsiskiria ne tik turtingu kultūriniu paveldu, vaizdinga ir legendomis apipinta gamta, etnokultūrine įvairove, bet ir į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktomis sutartinėmis.

Aukštaitijos-vėliava

Aukštaitijos vėliava

„Pasaulis prasideda savoje gimtinėje“

Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos dramos būrelio folkloro grupė „Tyrulys“ gyvavimo metus skaičiuoja nuo 2012 m. spalio mėn. Jos nariai, 8-10 klasės mokiniai Karolina Matuzevičiūtė, Rugilė Kežytė, Evalda Liesmonaitė, Banguolė Žalnieriūnaitė ir Dominykas Tunaitis, kupiškėnų tarme parengę meninę kompoziciją „Metų laikai pagal Uršulę Tamošiūnaitę“, vyko į Kupiškio etnografijos muziejų, kur dalyvavo renginyje, skirtame „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisieriaus Povilo Zulono šimtmečiui paminėti. Šiais metais „Tyrulio“ sudėtis jau pasikeitusi. Dabar grupėje vaidina Austėja Žilinskaitė, Fausta Talačkaitė, Vesta Liesmonaitė, Gintarė Martišiūnaitė ir Julija Jurgelionytė. Dramos būreliui vadovauja direktorės pavaduotoja Jūra Jurėnienė, kupiškėnų tarmės moko lietuvių kalbos mokytoja Ramutė Kežienė. Linkime būrelio dalyvėms savo meninėmis kompozicijomis džiuginti ne tik mokyklos, bet ir rajono bei respublikos žiūrovus.

Renginiai, skirti Etnografinių regionų metams, čia