Kelionė į „Keramikos pasaulį“

Nauji mokslo metai mūsų mokyklos mokiniams padovanojo stebuklą – kelionę į „Keramikos pasaulį“. Kelionė, kurios organizatorius – Kupiškio etnografijos muziejus, ilga ir labai labai įdomi. Tai projektas pradedantiems ir pažengusiems jauniesiems keramikams, kurio dalyviai – dviejų kaimo mokyklų, 6 – 10 klasių mokiniai, vadovaujami mokytojų Silvijos Stukienės bei Ingridos Pučėtienės. Užsiėmimų metu susipažinome su visais molio apdirbimo proceso etapais ir savo rankomis nulipdėme sau Kalėdinę dovaną.

Projekto pradžioje aplankėme tautodailiniką Vytautą Valiušį, kuris gyvena Utenos rajone Leliūnuose. Sutiko jis mus, kaip labai garbius, keramikos žinių ištroškusius projekto dalyvius. Čia savo lėšomis suremontavo apleistas patalpas ir įrengė Keramikos muziejų. Puodžių karalius – tokį titulą turi keramikas Vytautas, nors kalbėdamas kuklinasi, kad esąs tik paprastas kaimo puodžius, amato išmokęs iš savo tėvo ir senelių. Koks „paprastas“, jeigu muziejų įkūrė, eksponatus jam padovanojo, nulipdė ir nužiedė daugybę puodų, puodynėlių, ąsočių, vazų, vazelių…? Savo darbą labai myli, dega aistra kurti, atrasti kažką naujo. Šia aistra ir darbštumu stangiasi uždegti kiekvieną jaunuolį. Sukasi žiedimo staklės ir iš molio gabalėlio virsta vazelė. Puodžius iš karto prie staklių sodina drąsiausią mūsų mokinę, aštuntokę Miglę Urbonaitę. Tegul pati pabando ką galima padaryti iš molio. Ir kiek įdėju gimė mums bevaikštant po muziejų! Visur mus lydėjo profesionalus keramikas Romualdas Aleliūnas ir projekto koordinatorė Donata Jutkienė, vis primindami, kad ir mes turėsim kažką gražaus sukurti, nulipdyti. Grįžome į mokyklą ir piešėme eskizus – svajones. Minčių buvo – bet ar sugebėsime? Juk dabar vyksime pas profesionalų dailininką, keramiką, monumentalių dekoratyvinių kompozicijų iš šamoto kūrėją Romualdą Aleliūną. Tačiau nuvykus į menininko sodybą, užėjus į dirbtuves supratome, kad šiose nedidelėse patalpose gimsta stebuklai, nes čia buvo labai gražių, subtilių dailininko sukurtų kūrinių. Mes čia sužinojome apie šamoto lipdymo galimybes. Galėjome drąsiai savo rankomis lipdyti sugalvotą gaminį, nes mus visą laiką ramiai ir įtikinamai konsultavo dirbtuvių šeimininkas. Nulipdėme gražius molinukus: aštuntokės Aistė Daukaitė – drambliuką savo kolekcijai, Miglė Urbonaitė – katiną, draugei dovaną, septintokė Vaiva Gabriūnaitė papuošalų dėžutę, dešimtokė Evalda Liesmonaitė ir septintokė Gintarė Mikšytė – vazas sausoms puokštėms, Banguolė Žalnieriūnaitė – didelį indą pieštukams ir teptukams laikyti, o arklių mylėtojos septintokės Donata Markelytė ir Austėja Žilinskaitė – arkliukus – bėgančius, žingeidžius, kaip ir jos pačios. Nulipdėm, tačiau mūsų dar laukė glazūravimas. Sekančiame susitikime keramikas Romualdas mums pasakojo, kaip gamina dažus. Pasirodo yra net dažų receptų knygos ir daugybę paslapčių, kaip ruošiami dažai, kokios medžiagos maišomos, kaip išgaunamos norimos spalvos. Nudažėme, tačiau mūsų darbeliai atrodė blankūs ir nelabai išvaizdūs. Neišsigandome, nes mokytojas mums aiškino, kad išdegti krosnyje gaminiai, sutviskės ryškiomis, gražiomis spalvomis, tokiomis, kaip mes svajojame. Nekantriai laukėme paskutinio projekto akcento – mūsų pagamintų darbelių parodos. Smalsu, o kaipgi pavyko, kaip atrodo išdegti, mūsų pačių rankomis sukurti darbai? Muziejaus darbuotojos Donata Jutkienė ir Giedrė Zuozienė mus pakvietė į projekto užbaigimo šventę. Čia, kaip ir viso projekto metu sukiojosi operatorius ir fotografas Paulius Briedis. Jis sukūrė filmukus apie projekto eigą, skleidė informaciją apie jaunuosius keramikus. Donata padarė projekto nuotraukų parodą, o Giedrutė išeksponavo mokinių dirbinius. Keramikas Romualdas Aleliūnas apibendrino projektą. Jis džiaugėsi, kad jaunimas labai atsakingai dirbo projekto metu. Laimingi mokiniai papasakojo apie kūrybinį procesą ir sukurtą gaminį. Puikus projektas, puiki kūrybos pamoka skatina mąstyti, kurti, lipdyti. Mokiniai sakė, kad jiems pritrūko laiko, nes norėjosi ilgiau pabūti keramiko dirbtuvėse, rasti atsakymus į naujai iškylusius klausimus, tokioje šiltoje aplinkoje dar pabendrauti. Jie pasidalino savo mintimis ir patirtimi su noriūniečiais, ir nepaprastai džiaugėsi projekto „Keramikos pasaulyje“ rezultatais.

Technologijų mokytoja metodininkė Ingrida Sofija Pučėtienė